Režisierius Antanas Gluskinas

Romantinė 2 dalių drama visai šeimai.

Vertė Viltaras Alksnėnas

Trukmė 2 val. 15 min.

Premjera – 2012 m. lapkričio 18 d.

 

Scenografiją ir kostiumus sukūrė Anželika Šulcaitė, sceninį judesį – choreografas Donatas Bakėjus.

Plakato dizainas  Evaldo Ivanausko

 

Spektaklis, ugdantis jautrumą ir gerumą

,,Anė buvo atvira siela ir karšta liepsna, ir skaidri rasa. Iš karto ir viską – tiek gyvenimo malonumus, tiek skausmus – išgyvendavo trigubai stipriau nei visi kiti.“

(L. M. Montgomery)

Spektaklis pastatytas pagal Kanados rašytojos Liusės Modės Montgomeri (Lucy Maud Montgomery) (1874-1942) to paties pavadinimo romaną.

Istorija apie našlaitę, kurios nenorėjo įvaikinti

,,Anė iš Žaliastogių” – gerumu ir švelnumu persunkta romantinė drama apie vaiko vaizduotės jėgą, draugystę, pirmąją meilę, savo vietos pasaulyje ieškojimą, pasiaukojimą dėl artimų žmonių. Tai spektaklis šiandien ,,nemadingomis” temomis.

Vaikų prieglaudos augintinės našlaitės Anės – svajoklės mergaitės morkų spalvos plaukais, kurios niekas nenori įvaikinti, ,,nes ji – ne berniukas”, – vaidmenį sukūrė aktorė Inga Jarkova.

Kaip teigia režisierius A.Gluskinas, Lietuvos vaikai šiandien apvogti, nes diduma jų žiūrimų filmų – ne aukščiausio lygio produkcija. Namie dažnai tvyro tėvų skyrybų skausmas, mokykloje – paauglių smurto problemos. Vaikus slegia per didelis agresyvios informacijos srautas iš aplinkos – interneto, televizijos, – tai slopina emocijas. Vaikai vis mažiau skaito knygų.

Siekdamas užpildyti dramaturgijos ir spektaklių trūkumą vaikams, Juozo Miltinio dramos teatras stengiasi išlaikyti tradiciją – kasmet pastatyti po vieną ,,tikrą” spektaklį jauniesiems žiūrovams.

Rašytoja, išlaikiusi atmintyje vaikystę

L.M.Montgomeri gimė 1874 m. lapkričio 30 d. Kanadoje, Princo Edvardo saloje, Kliftaune. Mirė 1942 m. balandį, palaidota Kevendiše (Cavendisch), knygoje vadinamame Evonliu.

Rašytojos pirmoji knyga ,,Anė iš Žaliastogių”, pasirodžiusi 1908 m., išsyk tapo bestseleriu ir pakartotinai išleista dar šešis kartus. Skaitytojams pageidaujant, rašytoja ,,augino” savo heroję dvidešimt metų ir parašė dešimt knygų apie rusvaplaukės našlaitės gyvenimą Evonlyje.

Anės istorija turi realius prototipus, romane daug autorės autobiografinių detalių. Būdama vos dvejų metukų, Modė neteko mamos. Ją užaugino seneliai, todėl knygose apie Anę taip šiltai ir įtikinamai atskleisti bevaikių, senyvo amžiaus brolio ir sesers Matijaus ir Merilės charakteriai. Mergaitė buvo griežtokai auklėjama, dažnai jautėsi vieniša, tačiau nuostabi Princo Edvardo salos gamta ugdė jos vaizduotę, turtino vidinį pasaulį.

L.M.Montgomeri vertinama kaip rašytoja, genialiai menanti savo vaikystės išgyvenimus, suvokianti vaiko sielą ir mokanti giliai paveikti skaitytojus.

Markas Tvenas, perskaitęs „Anę iš Žaliastogių“, knygos autorei parašė, kad ,,literatūroje tokio mielo, tokio jaudinančio, tokio žavaus vaiko paveikslo nebuvo nuo Alisos laikų” (turėta galvoje Luiso Kerolo „Alisa Stebuklų šalyje“, 1865 m.)

„Anė iš Žaliastogių” buvo mėgstamiausia švedų rašytojos Astridos Lindgren vaikystės knyga. Augdama Astrida žaidė ir vaidino siužetus iš romanų apie Anę. Galbūt todėl tarp Anės Šerli ir Pepės Ilgakojinės esama išvaizdos ir sielų giminystės.

Lietuviškai romanas pasirodė 2001 m. Iš anglų kalbos išverstos dvi dalys: ,,Anė iš Žaliastogių” ir  ,,Anė iš Evonlio” (vertė Viltaras Alksnėnas).

Į pirmąją spektaklio peržiūrą režisierius A.Gluskinas pakvietė 100 vaikų iš Panevėžio daugiavaikių šeimų, Pradinės mokyklos ir A. Bandzos vaikų globos namų. Paklausti, kas labiausiai patiko, žiūrovai nuoširdžiai sušuko: viskas! Vėliau negailėjo patarimų režisieriui, kaip dar labiau patobulinti pjesę.

 

Žiūrovo atsiliepimas apie spektaklį:

http://teatrasgydosielas.blogspot.lt/2015/02/ane-is-zaliastogiu.html

Vaidina

Giedrius Arlauskas, Inga Jarkova, Toma Razmislavičiūtė-Juodė, Ligita Kondrotaitė, Eleonora Koriznaitė, Laimutis Sėdžius, Jolita Skukauskaitė.

21440cookie-check„ANĖ IŠ ŽALIASTOGIŲ“, L. M. Montgomery