Sekmadienį, gegužės 27 d. J. Miltinio dramos teatre rodomas ilgai lauktas naujas spektaklis vaikams! Spektaklį pagal vokiečių literatūros vaikams klasiko H. Hoffmanno eiliuotas pasakas, juokais pavadintą „Pačiu baisiausiu spektakliu“, teatro mažojoje scenoje kurė menininkų iš Serbijos duetas: inscenizacijos autorius ir režisierius Luka Kurjački bei dailininkė Sandra Nikač.

„Pats baisiausias spektaklis“ tai linksmas vaidinimas pagal vaikų literatūros klasikos kūrinį su įdomia atsiradimo istorija. Vokietis, vaikų gydytojas, psichiatras Heinrichas Hoffmannas (1809-1894) prieš Kalėdas išėjo į miestą pirkti savo sūnui dovanos – knygos. O neradęs nieko kito, išskyrus nuobodžiai pamokančias istorijas, pasipiktino ir nusipirko bloknotą, kuriame pats ėmė rašyti ir piešti. Po metų bloknotas virto knyga pavadinimu „Linksmos istorijos ir paveikslėliai“. Šiandien, prabėgus beveik dviem amžiams po pirmojo leidimo, knyga yra išversta į daugelį kalbų ir gausiai leidžiama visame pasaulyje (lietuviškojo vertimo autorius – mūsų poezijos ir dramaturgijos klasikas Kazys Binkis).

Spektaklį pagal šį klasikinį kūrinį kūręs serbų režisierius, inscenizacijos autorius L. Kurjački baigė Belgrado Menų universiteto Teatro meno fakultetą, kuriame įgijo Dramaturgijos bakalauro ir Meno teorijos magistro laipsnius. Serbijoje kūrėjas dirbo teatro ir kino kritiku, režisieriumi, kūrė video žaidimus, scenarijus filmams ir, žinoma, tekstus teatrui vaikams. „Pats baisiausias spektaklis“ – tai pirmasis L. Kurjački spektaklis su užsienio aktoriais ir debiutas J. Miltinio teatro scenoje.

„Dirbdamas su aktoriais Laimute Mališauskaite, Gintare Dumbliauskiene ir Gintautu Žiogu jaučiausi kaip treneris, turintis savo vadovaujamoje komandoje sumanius, aukšto meistriškumo žaidėjus, neįtikėtinai pasišventusius spektaklio vaikams kūrimo procesui.“ – pasakoja režisierius.

2017 m. rugpjūtį J. Miltinio teatre vykusiame „Jaunojo režisieriaus eksperimento“ konkurse šio spektaklio eskizas teatro profesionalų komisijos bei publikos buvo pripažintas geriausiu darbu. „Pats baisiausias spektaklis“ – tai iš ano, jaunosios publikos ir patyrusių scenos meno profesionalų įvertinto darbo išaugęs vaidinimas vaikams ir ne vaikams – visiems nuo 7 iki 77 metų.

„Pačiame baisiausiame spektaklyje“ režisierius, ieškodamas dinamiško ryšio su jaunaisiais žiūrovais, subtiliai derina Hoffmanno eiliuotose pasakose užkoduotą, o ir Binkio vertime puikiai išlaikytą, komizmą, muzikalumą, teatrališkumą bei žodžių žaismę ir siaubo estetiką, perkelia XIX amžiaus vidurio istorijas į šias didelių parduotuvių, greitų mašinų ir išmaniųjų technologijų dienas, kuomet ribos tarp to, kas yra gerai, o kas yra blogai, kas teisinga, o kas – ne, tampa beveik nebeapčiuopiamos. Ypač mažam, beribį pasaulį pažinti tik pradedančiam vaikui.

„Savo spektakliu pamėginsiu vaikus „išmokyti“ atrasti tai, ko jie iš tikrųjų nori. Ir dar – kaip naudoti mobiliuosius prietaisus ir socialinius tinklus ne tik tam, kad surinktum kuo daugiau peržiūrų ar „laikų“, bet tam, kad kuo daugiau sužinotum apie tave supantį pasaulį.“ – sako spektaklio režisierius.

Spektaklio eskizo parodymo metu įvykusi pirmoji akistata su mažaisiais žiūrovais parodė, kad tokia meninė prieiga prie klasikinės medžiagos gali būti itin paveiki, siekiant nemoralizuojant, įkyriai nebrukant tam tikrų moralinių bei vertybinių tiesų, ištransliuoti spektaklio pagrindinę mintį, jog vaikams socialines normas pažinti ir jų mokytis yra būtina. Kad ir kokios jos kartais atrodytų nepatrauklios ir pasenusios.

„Pats baisiausias spektaklis“ – tai siaubo-komedijos žanro diskusija vaikams ir jų tėveliams apie ugdymą ir draugystę.“ – apibendrina spektaklio režisierius.

„Patį baisiausią spektaklį“  paskutinį kartą šį sezoną galite pamatyti gegužės 27 d. 12 val. J. Miltinio dramos teatro Mažojoje salėje.

 

Jp.lt

2018-05-26